Cinsiyetlerin İnternet ve Sosyal Medya Üzerindeki Dağılımı

Şahsen hepimiz internetin adaletler ve firsatlar ütopyasından oluştuğunu zannetmek isteriz fakat gerçekler öyle değil, toplumun bazı üyeleri diğerlerinden daha fazla şey kaçırıyor.

Boş durmayıp kafasına takılan insanlar günümüzde çok fazla, yine bu insanlardan bir tanesi üşenmemiş şaşırtıcı bir istatistik ile karşımıza çıkmış. Istatistiklere göre global networkte 200 milyon daha az kadın kullanıcı var. Erkek ve kadın kullanım farklılığı gelişmiş ülkelerde daha az. Gelişmiş ülkelerde kadınların %25’i erkeklerden daha az internet kullandığı olası. Sonuç itibari ile gelişmiş ülkelerde bile kullanım erkeklerin çoğunluğunu gösteriyor, %80 erkekler – %74 kadınlar.

Başka bir istatistik ise, erkeklerin interneti daha fazla kullanmasına rağmen, kadınların %8’i erkeklerden daha fazla sosyal medya kullanıyor. Toplu medya araştırmacısı Johanna Blakley TED konferansında bir konuşma yaptı ve kadınların her yaş kategorisinde sosyal medya üzerinde erkeklerden daha fazla olduğunu ortaya koydu. Kadınların hangi sosyal platformlarda dominant olduğunu görmek işin öteki ilginç tarafı. Araştırmalara göre erkeklerin dominant olduğu çok az platform var :).