CHP ‘Kürt Memed’i buldu’

7 Eylül de başka, 9 eylülde başka
                          sokak savaşları için enayi aranıyorken;
                 CHP ‘Kürt Memed’i buldu’
Son günlerde ortaya çıkan ‘Kobane’ olaylarında ölü sayısı 36 ya yükseldi.  Türkiye sınırının birkaç yüz metre ötesinde Ayn El Arab kenti çevresinde ABD Hava Kuvvetleri ile IŞID arasında süren sözümona savaşta bu kadar insan ölüp ölmediği ise bilinmiyor. Kobane’de devam ettiği ileri sürülen savaştan hiç bir bağımsız gazeteci haberi ve görüntüsü yok. Türkiye sınırından çıplak gözle görülen ABD uçaklarının attığı bomba görüntüleri dışında tüm Dünya medyası militanların kendi kameraları ile çekip gönderdiği ‘duvar deliklerinden gösteri atışı yapan’ PYD klaşnikovları. ABD Libya’da yürüttüğü ‘yol savaşları’ türünden bir modeli Irak ve Suriye’de de uygulama peşinde. Bombalama- Kaddafi(ya da IŞID) ordusunun geri çekilmesi- boşalan kasabaları muhalefet militanlarının işgal etmesi biçiminde.Ancak Kobani savaşı hakkında çok yoğun bir PR çalışması sürüyor. Aranan özellikle Suriye’de çok pahalıya patlayacak sokak savaşlarını sürdürecek ‘Kürt-Türk Memed’ görevi üstlenecek askeri birlikler. Türkiye’de ki son günlerin kargaşalığı içinde fazla dikkati çekmese de CHP lideri parlak bir çözüm yaratmış görünüyor; ‘Türk askeri Kobane’ye gitsin. IŞID’ı temizleyip geri dönsün.’
                        PKK nın ‘telaffuz edemediği’
CHP lideri Kılıçdaroğlu 9 Eylül günü yaptığı bu çıkış ile kamoyunu şaşkınlığa düşürdü. Zira Anamuhalefet Partisi Başkanı sadece iki gün önce 7 Eylül günü Hürriyet gazetesinden Murat Yetkin’e yaptığı açıklamada ‘Türk Ordusu Suriye olayının dışında kalmalıdır. Sanırım Ordu da böyle düşünüyor’ diyordu.Sadece bir hafta önce Suriye konusunda duvara toslayan AKP politikasını eleştiren ve ‘yabancı ülkede bize ait olmayan bir savaş için bir tek askerimizin kanını döktürmeye karşıyız’ diyen CHP yönetimi,şimdi Kobane için askerimizi ‘cehennemin tam ortasına’ yollama önerisinde bulunuyor. Üstelik ‘işi bitir dön diyerek’.
CHP nin biraz da ‘PR çalışması’ kokan bu önerisi son hafta içinde hergün Londra’da PKK-PYD gösteri-protestosu izleyen bizler için fazlaca yabancı değil. Bu protestolarda telaffuz edilmeye çalışılan şey aşağı yukarı aynı öneri. Kobane ve onun çok yakınındaki IŞID bölgesinde toplanan güçlerin tasfiye edilmesi ancak kapsamlı bir ‘düzenli birlik’ harekatı ile başarılabilir. Bu Türk ordusundan başka bir güç değil. PKK ve yandaşları bir yandan da Türkiye içinde isyan denemelerine girişip,Türk Bayrakları ve Atatürk posterleri yakmak ve Jandarma,Polis karakollarına baskınlar düzenlemekle meşgul bulundukları için konuşurken ‘CHP kadar pişkin’ davranamıyorlar.
                          Yabancı askere de karşı
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 9 Eylül günü Güneydoğu illerinden gelen il başkanları ile yaptığı toplantı sonrasında yaptığı Kobani açıklamasında ‘Türk askerine’ Kobani deki IŞID’ı temizle geri dön’ çağrısı yaparken ‘tezkere içinde yer alan yabancı askerlerin Türkiye üzerinden müdahalesine’ karşı çıkıyor. Hava üslerinin kullanımı ve özel operasyonlar dışında kara savaşına yabancı askerlerin değil Türk askerlerinin gönderilmesini istiyor. Türk ordusunun ‘git gel Konya6 saat’ türünden bir savaşa sürülmesi önerisinin fazla ciddiye alınmadığı Türk medyasında görülüyor. Ancak ‘askerlerini kara savaşına sokmayacakları konusunda kendi parlamentolarına söz veren ABD,İngiltere, Fransa gibi ülkelerin kamuoyunda hoş karşılanabilecek bir öneri Kılıçdaroğlu formülü.
Mahir Tan          LondraPosta-Londra