CHP İNGİLTERE’DE ‘YENİ’ PAZAR

CHP’DE ‘YENİ’ PAZAR

 

15 Nisan Pazar günü CHP İngiltere Birliğinde kongre var. Kongre’de yarışacak adaylar; şu anda Yönetim Kurulu’nda görevli Sibel Özçelik ve muhalefet adına hareket eden Başkan adayı,eski yönetim kurulu üyesi Elif Gelirli. Kongre öncesi son iki hafta Kuzey Londra’da Capital restorantta üye ve gazetecilerle bir araya gelen adaylardan Elif Gelirli, geniş bir muhalefet manifestosu ve geleceğe ilişkin bir çalışma programı yayınladı.

        2019 Yılına Hazırlık

CHP İngiltere Birliğinin yönetimine aday olan Elif Gelirli yayınladığı manifestoda vurguladığı siyasi eğiliminde, ağırlığı ‘kritik’ olarak gördüğü 2019 seçimlerine kadar, Atatürk ilke ve inkılapların takipçisi olanlar için tek seçenek olarak ‘CHP Çatısı altında Birlik’ çağrısında bulunuyor. Türkiye’yi 2019 seçimlerinde çok ciddi tehlikelerin beklediğini belirten Elif Gelirli , bu nedenle ‘Türkiye seçimleri ve Atatürkçü Düşünceye, İngiltere CHP den daha fazla katkı vermeyi esas alıyor.

Gelirli’nin manifestosunda ön plana çıkan maddeler ise  şöyle;

Çalışma Merkezinin finans sorunlarının çözülmesi, Parti içindeki gruplaşma ve ötekileştirme sorunlarılarının çözülmesi, halkın içindeki tüm dernek ve kuruluşlar ile daha yakın ilişkiler kurmak, Lobi faliyetlerine hız vermek, özellikle kadın ve gençlik sorunlarına ve göçmenlik ile ilgili konulara ağırlık veren örgütlenmeler kurmak, internet üzerinden yayın yapan bir internet gazetesi çıkarmak..

Önümüzdeki pazar günü yapılacak kongre için mevcut ‘yönetim kurulu’ tarafından henüz bir yer belirtilmediği ve üye sayısının ve listesinin açıklanmadığıını söyleyen Gelirli yaklaşık olarak 1600 üyelerinin olduğuna dikkat çekti. Başkan adaylarından Elif Gelirli’nin açıklamalarından anlaşılan 1600 üyeye sahip geniş tabanlı bir örgüt olan CHP İngiltere’nin ‘şeffaf’ lıkla ilgili sorunlarının bulunduğu..

Önümüzdeki kritik seçimler yılında işbaşında bulunacak yönetimi gelecek hafta seçecek olan CHP yönetimi son Anayasa referandumunda İngiltere’den %80 HAYIR oyu üreten bir toplum içinde bulunmanın avantajlarına sahip. Bu nedenle yeni yönetimin  toplumsal önderlik, siyasi liderlik ve yaratıcılık özelliklerine dayanan ve ‘Birlik’ üzerine seçilmiş kişilerden oluşturulması kritik bir önem taşıyor. Başkan adaylarından  Elif Gelirli ve  Sibel Özçelik’e demokratik yarışmalarında başarılar diliyoruz.

Mahir Tan         LondraPosta- Londra