CHP de 1 yılda ne oldu?

   
 
 
 
      Kılıçdaroğlu 2013;
     ‘Anayasa’daki ‘Türk’ kavramına dokundurtmayız’          
               CHP de 1 yılda ne oldu?
2013 ve 2014 yılı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramları ölçü alınırsa,aradaki 1 yıl içinde Türkiye’de önemli değişiklikler olduğunu açık olarak görüyoruz. 17 Aralık oldu sonra üstü örtüldü. IŞID işi patladı, Kobani diye bir Suriye kasabası için çıkan olaylar Türkiye’yi de birbirine kattı. TBMM içinde yer alan siyasi partilerden AKP,MHP,HDP bu geçen bir yıl içinde az çok kendi siyasi çizgileri doğrultusunda yürüdüler. Ancak, Ana Muhalefet Partisi CHP, aynı dönemde ‘tanınmayacak kadar büyük bir değişim’ geçirdi. Doğal bir sonuç olarak, bu denli büyük bir değişim gösteren siyasi partiyi 2015 seçimlerinde ‘seçmen de tanımayacaktır’. İşte Türkiye’nin önümüzdeki en önemli gündem maddesi olan ‘açılım’ yada başka bir ifade ile ‘Kürt meselesi’ konusundaki inanılmaz savruluşu;
 Kılıçdaroğlu 2013; ‘Anayasa’nın ilk dört maddesine dokundurtmayız’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,12 Ekim 2013 tarihinde TBMM de, Anayasa Komisyonu görüşmeleri devam ederken yaptığı bir açıklamada, ‘Anayasa’nın ilk dört maddesi bizim kırmızı çizgimiz. Onlara dokundurtmayız. Ayrıca, Anayasa’ya göre Türkiye Cumhuriyeti Türk vatandaşlarına  eğitimi Türkçe olarak vermek zorundadır.’ diyor. Yine Genel Başkan,2013 Mayıs ayında Milas’ta yaptığı bir konuşmada ‘Anayasa’nın ilk dört maddesine dokundurtmayız. Türk milleti kavramına dokundurtmayız. Türkiye’yi böldürtmeyiz’ beyanında bulunuyor.Türkiye’nin en önemli meselelerinde CHP nin, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığı altında bile, savunduğu temel siyasi çizgisi doğrultusundaki bu açıklamaların,şimdi bu soruların gündeme gelip dayandığı 2104 yılı  Ekim ayında ne hale geldiğini görmek belki önümüzdeki 2015 seçimi için bazı ipuçlarını verecektir.
   Kılıçdaroğlu 2014 ; ‘ Tutum belgesi’
CHP Genel Başkanlığı önümüzdeki 2105 seçimlerinde izleyeceği politikanın ana hatlarını içeren ‘tutum belgesi’adlı bir metni basına açıkladı. CHP nin 1 yıl içinde geçirdiği ‘savrulma’nın net işaretlerini veren Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş’ın El Cezire televizyonuna parti genel merkezinde yaptıkları açıklamalara göre ‘tutum Belgesi’ CHP de önemli değişimlerin habercisi. 11 maddeden oluşan ve henüz parti meclisi tarafından onaylanmamış olan ‘tutum belgesi’ CHP nin seçimlerde ‘anadilde eğitimi’ destekleyeceği belirtiliyor. Burada ‘çocuğun yüksek çıkarı’ gibi ne idüğü bellisiz bir kayıt kullanılıyor. CHP de –pek dikatleri çekmeden- Başkan Yardımcısı olan Ercan Karakaş ise aynı açıklamada ‘CHP nin 1989 yılında hazırladığı Kürt raporunun artık yeterli olmadığını daha ileri ! bir rapor hazırladıklarını ifade ediyor. Tutum Belgesi bunun yanında ‘Avrupa Birliği Yerel İdareler Şartı’nı savunarak bölge belediyelerine  daha fazla yetkiler tanınmasını savunuyor. CHP nin tutum belgesini göründüğünden daha ‘sakıncalı’ hale getiren bir başlka madde var; CHP askere gitmeyi reddetme hakkı olarak bilinen ‘Vicdani Red ‘ hakkının bir inasan hakları maddesi olarak tanınmasını istiyor. Daha açık konuşmak gerekirse CHP, Güneydoğu’da ‘anadilinde eğitilmiş ve ulusal orduda askerlik yapmayı reddeden bir bölge gençliği’ yaratma peşinde. CHP tutum belgesi ile bir yıl önce ‘dokundurtmayız’ dediği Anayasa’nın ilk dört maddesi bir yana, tümünü iğdiş eden bir belgeye imza atıyor.
CHP de 2013 ile 2014 yılı arasındaki 1 yıllık sürede neler oldu ?
Mahir Tan             LondraPosta- Londra