Çanakkale Ruhu Dimdik Ayakta

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği 18 Mayıs Çanakkale Zaferinin 100.Yıldönümü dolayısıyla bir bildiri yayınladı. İADD, Çanakkale Zaferinin 1 Yüzyıl sonra yapılacak olan İngiltere’nin Portsmouth kenti yakınlarındaki anma etkinliklerine  aktif biçimde katılıyor. İADD Bildirisini aynen yayınlıyoruz.

 

 

 

ÇANAKKALE RUHU DİMDİK AYAKTADIR

 

Bugün 18 Mart 2015. 100 yıl önce bugün İngilizlerin yenilmez denilen donanmasını yenerek Çanakkale Deniz Savaşlarını kazanan ve emperyalist ülkeleri yıllar sonra ilk defa büyük hezimete uğratan ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk Anadolu halkının kalbine bir güneş gibi doğmuştur.

 

18 Mart, Türklerin umutlarının yeşerdiği, kendilerini tarih sahnesinden silme peşinde koşan emperyalist ülkelerin bu emellerini hiçbir zaman yerine getiremeyeceklerine  olan inançlarının, milli mücadele ruhunun doğmasına ışık yaktığı gündür ve  bunun neticesidir ki Çanakkale’de on binlerce çoğu çocuk yaştaki gencini toprağa veren Türk milleti, kendilerine ölmeyi emreden özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir diyen  Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tek bir çatı altında kenetlenip dünya tarihini değiştirecek kurtuluş savaşı destanını yazmıştır.

 

Bugün Ata’mızın ve yüzbinlerce bu toprağın bağrında yatan kınalı kuzularımızın bizlere miras bıraktığı, bağımsız, laik, demokratik bir hukuk devleti olan, Ata’mızın çağdaş uygarılığa ulaşma hedefi koyduğu Turkiye Cumhuriyeti  yeni Türkiye söylemleri ile Cumhuriyetin tüm kazanımlarını ortadan kaldıran, ülkeyi Anonim şirket gibi yönetmeyi hedefleyen bir zihniyet tarafından yönetilmektedir. Daha doğrusu yönetilememektedir. Ata’mız sanki gençliğe hitabesinde bugünü anlatmaktadır. “Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.”

 

Çanakkale Zaferinin 100. yılında; bağımsızlığımıza, vatan toprağını toprak yapan değerlerimize ve Cumhuriyetimizin güneşine karşı savaş açan dahili ve harici bedhahlar unutmasınlar ki bu millet ezelden beri hür yaşamıştır ve hür yaşayacaktır. Çanakkale   ruhu 100 yıl öncesindeki gibi taze ve ayaktadır. Tarihi geriye çevirip yeni Osmanlı hayalleri kuranlar mutlaka ve mutlaka yenileceklerdir.

 

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Çanakkale kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve o savaşta vatanı uğruna canlarını veren, sakat kalan kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

 

     İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği