Çanakkale ölümsüzlüğün 99. yılında


                              
1915 Çanakkale şehitleri, her yıl olduğu gibi büyük zaferin 99’uncu yılında da Türkiye ve yurtdışındaki Türk toplumunda anıldı. Çanakkale’de 1915 yılında şehit verdiğimiz yaklaşık 250 bin askerimiz anısına İngiltere’de yapılan tören, Brookwood Askeri Mezarlığı’nda yer alan Türk Hava Şehitliği’nde yapıldı. Londra’daki Türk Büyükelçisi Ünal Çeviköz, Kara, Hava ve Deniz ateşeliğinde görevli subaylar, Başkonsolosluk ve Londra’daki Türk misyonuna bağlı görevlilerin hazır bulundukları anma törenine 100’den fazla yurttaşımız katıldı. Türkiye Büyükelçisi Ünal Çeviköz ve Hava Albay Ömer Özkan’ın birer konuşma yaptıkları törende, ziyaretçiler Türk Hava Şehitliği’nde yatan 14 hava ve 1 deniz askerinin mezarlarına çiçek koydular. Büyükelçi Ünal Çeviköz konuşmasında, Önümüzdeki yıl 100. yılını dolduracak olan Çanakkale şehitlerinin, bize özgür ve güçlü bir Türkiye bırakmak için yaşamlarını verdiklerini söyledi. Çanakkale savaşlarında yaptığı kahramanca mücadele ile Dünya’nın dikkatlerini üzerine toplayan Mustafa Kemal Paşa’nın, daha sonra Türkiye’yi Kurtuluş Savaşında başarıya ulaştırarak, bugüne özgürlük içinde varmamızın yolunu açtığını söyleyen Büyükelçi Çeviköz, 1915 yılında yapılacak olan 100. yıl Çanakkale Şehitlerini anma toplantılarına çok daha fazla yurtaşımızın katılmasını umduğunu sözlerine ekledi.
              
                                 
Türkiye Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz

Hava Albay Ömer Özkan  

                                              

 İTDF yine oradaydı

Londra’ya yaklaşık 30 mil uzaklıktaki Brookwood Askeri Mezarlığı’nda yapılan Çanakkale Şehitlerini anma törenine, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu (İDTF) ziyaretçileri tuttuğu otobüsle taşıdı. İTDF otobüsü ile Askeri Mezarlık’taki Türk Hava Şehitliği’ne giden İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği (İADD), Anadolu Kültür Merkezi, Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi, Türk Yaşlılar Kulübü ve Azerbeycan Evi üyeleri, şehit mezarlarını ziyaret edip çiçek koyduktan sonra, yiyecek ve helva dağıttılar. Her yıl 18 Mart tarihinde Londra’da Büyükelçilik Askeri Ataşeliği’nin düzenlediği anma törenlerine, Londra Türk Toplumu büyük ilgi gösteriyor. Bu yıl Brookwood Askeri Mezarlığı’ndaki Türk Hava Şehitliği’nde yapılan anma törenine, İTDF otobüsü dışında, Londra’nın değişik semtlerinde yaşayan yurttaşlarımız ve KKTC’li  Türkler özel araçları ve kamu taşıma araçlarıyla tören alanına ulaştılar.
                  Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi, İADD ve Azerbeycan Evi şehit mezarlarına çiçek koydu.                                
     Irak Türkmen Cephesi Temsilcisi Sündüs Abbas ve Türk Kitle örgütleri,Hava Albay Ömer Özkan ile  
Şehit Kemal Gülçeken’in gülleri

14  havacı şehit yatıyor


Brookwood Askeri Mezarlığı içinde yer alan Türk Hava Şehitliği’nde, 1942 yılında İngiltere’ye uçuş eğitimi içinde gelen ve burada şehit düşen 14 subay ve askerimiz yatıyor. 1917 yılında Londra çevresinden 1. Dünya savaşında ölen İngiltere, Kanada, ABD askerleri için yapılan ve ‘London Necropolis’ olarak bilinen askeri mezarlığa, daha sonra 2. Dünya savaşında ölen yabancı askeri personel de gömülmeye başladı. Dünya’nın en büyük askeri mezarlığı olarak bilinen Brookwood mezarlığında, Türklerin yanında ayrı bölümlerde çok sayıda Amerikalı, Kanadalı, Polonyalı ve Fransız asker ve subayı alıyorlar.      

LondraPosta / Londra, Brookwood 


Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!