Çanakkale Anma Platformu; BU ZAFER MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK RUHUNUN EN TEMEL ESERİDİR

 18 Mart Çanakakale Zaferi’nin 102. Yıldönümü nedeniyle İngiltere’de kurulu Çanakkale Anma Platformu adına Başkan Servet Hassan bir basın bildirisi yayınladı. Çanakkale Anma Platformu bildirisi aşağıdaki gibidir.    LondraPosta-Londra  

 

 

Basın Bildirisi

“ÇANAKKALE ZAFERİ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN TEMEL ESERİDİR”

Çanakkale Anma Platformu Başkanı Servet Hassan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Hassan, Kurtuluş Savaşı ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olan Çanakkale Zaferi’nin tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanlarından biri olduğuna dikkati çekerek, şu ifadelere yer verdi:

” İnsanlık tarihinin en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale’de atalarımız şanlı bir destan yazdılar.  Türk ulusu, tarihin önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşları’nda dönemin tüm imkansızlıklarına rağmen bağımsızlığı, onuru ve vatanı uğruna hiçbir fedakarlıktan çekinmediğini gözler önüne serdi.

Dünyanın en gelişmiş donanmalarına sahip oldukları için galibiyetine kesin gözüyle bakılan ülkeleri, 18 Mart 1915 tarihinde müthiş bir vatan savunmasıyla yenilgiye uğratan ordumuz, bu galibiyetin verdiği büyük güç ve yüksek moralle 25 Nisan’dan itibaren Gelibolu Yarımadası’nda Arıburnu, Conk Bayırı ve Anafartalar’da kara savaşlarında da zafere ulaşmıştır.

 

Kara savaşlarındaki askeri dehası ve üstün komutanlık yeteneği ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu savaşın ardından İstiklal Mücadelesine önderlik etmiş ve Türk Milleti aynı inanç ve azim ile mücadele ederek bağımsızlığına kavuşmuştur.

Çanakkale Savaşları, Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhuyla, vatan toprağına karşı duyulan sadakatin ve inancın ortaya konmasıyla kazanılmıştır. Bu şanlı zafer, Çanakkale’de oluşan birlik ve beraberlik ruhunun en temel eseridir.  Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal toprakları, aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmektir.

 

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümünde başta ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, en derin şükranlarımızı sunuyoruz.”

Servet Hassan

Çanakkale Anma Platformu Yönetim Kurulu adına