Bülent Esinoğlu; ABD nin bozgununu paylaşmayalım..

Rejim değiştirme inisiyatifi elden gidiyor mu?

Bülent ESİNOĞLU

Güney Amerika’dan başlayarak, ABD’nin zayıf devletlerin rejimleri üzerindeki jimnastiği, son yüzyılın dünya tarihini belirler ölçüdedir.

Meksika’da, Bolivya’da, Şili’de, Arjantin’de, Nikaragua’da, Orta Amerika’da ABD’nin yapıp ettikleri, hafızalardaki yerini henüz kaybetmedi.

Türkiye’de Pakistan’da darbeler, Yugoslavya’da, Libya’da, Irak’ta işgaller hepsi gözlerimizin önünde…

Libya’da rejimi değiştirirken, Kaddafi’nin ırzına geçmek dâhil, her türlü insanlık dışı eylemleri dünyanın gözü önünde yaptılar.

Amerika için, rejim değiştirme sırası Rusya’ya gelmişti. Amerika Ukrayna’yı kullanarak Moskova’ya kadar, Rusya içlerine ilerleyecekti.

Bu kadar saldırganlık elbette kendi karşıtını üretecekti. Rusya ve Çin arasında yürütülen ittifak, Amerikan saldırganlığını durdurmak içindi.

Rusya’nın Suriye’ye deki inisiyatifi; bizdeki ABD yanlısı yorumculara göre, her ne kadar Rusya’nın Türkiye’yi kuşatması gibi anlatılsa da, gerçek böyle değildir.

Gerçek; Rusya Çin İttifakının Amerika’ya karşı aldığı eylemli(savaş dâhil) tavırdır.

Dünya,1980 de, Sovyetlerin yıkıldığı günkü dünya değildir. Rusya Çin İttifakının Amerika’ya karşı kazandığı her inisiyatif, Amerika’nın istediği bir devlette kendi lehine “Rejim Değiştirme” inisiyatifini kaybetmesine neden olacaktır.

Tespitlerimizin sınanacağı iki devlet var. Birisi Suriye, ikincisi Ukrayna

Amerika bir başka önemli zemini daha kaybetme yolundadır.

Avrupa’ya(daha doğrusu Almanya’ya) ABD diyor ki; “Rusya ile ticaret yapma”. Rusya ile ticaret yapması yasaklanan Avrupa’nın, kiminle ticaret yapacağı büyük bir soru işaretidir.

Avrupa iki cenahtan ABD ile çatışkılı noktaya doğru ilerlemektedir. Birincisi, emperyalist ülkeler arası çelişki gittikçe keskinleşiyor. İkincisi, Amerika’nın kaosa sevk ettiği ülkelerden, Avrupa’ya mülteci akınının hızlanması…

Bu iki sorun, Amerika’nın, Avrupa’yı yanına alarak, pis işlerini meşrulaştırmasını zorlaştırıyor.

Dünya dengelerini iyi okuyamayan bizim siyasi iktidar; Suriye’de, Amerika ile birlikte hareket etti. Suriye’de rejim değiştirmek için Amerikan inisiyatifinin yanında yer aldı.

Amerika, dünyada oluşan yeni dengeler muvacehesinde geri çekilince, iktidarın dış siyaseti çöktü.

Allahtan PKK’ya karşı, Türk Silahlı Kuvvetleri, 24 Temmuz’dan bu yana kendi inisiyatifini alınca, Türkiye’nin de, bir savunma stratejisi oluşmaya başladı.

Cenevre 3 Toplantısını iyi gözlemleyen gözler, ABD’ni Suriye ve orta doğuda inisiyatifi Rusya/Çin İttifakına bıraktığını göreceklerdir.

Elbette daha çok Cenevre Toplantıları olacak. Ancak bu tür anlaşmazlıkların çözüleceği yer artık ABD olmayacaktır.

Amerika’nın yanında yer almaya devam ederek, ABD’nin orta doğu bozgununu paylaşmaya gerek yoktur.

28.1.2016, bulentesinoglu@gmail.com