BU OYUN MUTLAKA İZLENMELİ

                      Sahnedeki SARI YELEKLİ ;

                            Müslim Alataş’ın Tek kişilik Oyunu başladı

                                               Çöpün Anatomisi

 

Londra’da yaşayan tiyatro sanatçımız Müslim Alataş, Batı Londra’daki Barons Court Tiyatro’sunda sahnelenen ‘Sherlock Homeless- The Anatomy of Rubbish-  ÇÖPÜN Anatomisi adlı oyun ile yeni yılı açtı.

Alataş kendi yazdığı, yine Londra’da yaşayan sanatçımız Füsun Demirer’in yönettiği, Çöpün Anatomisi oyunu ile  geçmişten bugüne devredilen bir özlemi göz önüne getiriyor ; Bu Düzen değişmelidir.

Yıpranmış,bir tür madde bağımlısı haline gelmiş genç bir adam, çöp yığınları arasında kendine yarattığı bir ‘cennet’ içinde yaşıyor. Yanındaki apartmandan atılan çöplerle ve çevreden elde ettiği artıklarla yaşayan genç adam, her adımda,bildiği kadarıyla,ailesini çocukluğunu hatırlayarak, elde ettiği bu yaşama bağlanarak, göç edebilmek için topladığı bozuk paraları biriktiriyor. Özgürlük,eşitlik, adalet bulunan bir ülkeye gitmek için yaşıyor. 

‘Sherlock Homeless’ , gerçekten çöplere göre yaptığı polisiye incelemelerde uzmanlaşmış.Atılan çöplerden Apartmanlarda olmuş olabilecekleri ve muhtemel gelişmeleri değerlendiriyor. Çöpler arasındaki yatarken duyduğu konuşmalardan geleceği çıkarmaya çalışıyor.

Olay Türkiye’de mi geçiyor ? Hangisi olduğunun pek önemi yok. Zira ev yıkımları,yolsuzluklar, eşitsizlik, baskı her yerde. Evsizleri, çöp yığınları arasında yaşayanları, artıklarla karnını doyurabilenleri her yerde buluyorsunuz. Homeless, ‘Banka soymak, Banka açmak kadar büyük bir suç değil’ dediğine göre herhngi bir ülke olabilir çöplüğün bulunduğu yer. 

Çözüm; Özgürlük ve eşitlik olan bir ülkeye kaçmak. Sherlock Homeless bunun için direniyor.

O sahip olduğu tek varlık olan yaşadığı yere sahip çıkıyor yine de. Herşey pahasına..

Müslim Alataş’ın yazıp oynadığı, Füsun Demirer’in yarattığı bu oyun hakkında daha fazla şey yazmak istemiyorum. Zira onu göreceksiniz. Sonunu da bilmenizi istemem. Oyun 9-13 günleri arasında her akşam 19.00 da izlenebilir. İzlenmeli

Alataş- Demirer ikilisi Türkçe oynanan bu oyunda, 1968 ler 1970 ler tadında bir iş çıkarmışlar.

Özgürlük, eşitlik gibi bugün artık unutulmaya başlayan kavramları sahneye taşıyorlar.

Bu düzen değişmelidir diyorlar açıkça. Türkçe konuşanlar için Tehlikeli bir çağrı yapıyorlar; Sarı yelek giyin.   

 

Mahir Tan     LondraPosta-Londra