BIKKINLIK

                                            Bıkkınlık

 

                                    Dış ve İç politikada yıllardan beri yaşananların Türkiye’de Cumhuriyet toplumunda olumlu değişiklikler yaratması beklenen toplumsal kategorilerde yarattığı psikolojik durumu böyle değerlendirmek gerekiyor. 15 yıllık yakın geçmişte Önce Irak’ı sonra Suriye’yi yıkan Emperyalist savaşlar şimdi İran’ı yakıp yıkmak için çemberi daraltıyor. Yapılabilecek hiç bir şey yok. Örümcek ağlarını örmeye devam ediyor.

 Yaklaşık olarak ayni süre içinde Türkiye toplumu da içine düşürüldüğü Siyasal İslam iktidarı  altında. O da çemberini daraltıyor. Durumun kötülüğünü görmek için Türkiye’nin ve Türk toplumunun tüm çağdaş değerlerini kurduğu Atatürk rejiminin hüküm sürdüğü 15 yıla karşın(1923-1938), onun inkarı demek olan Siyasal İslamı’ın 17 yıldır iktidarda olduğunu görmek yeterli.

Sonuçlarını büyük ölçüde yaratmış olan karşı- devrimin nihai hedefine ne denli yaklaşmış olduğunu ancak tahmin edebiliyoruz.

Onun nasıl durdurulabileceğini, nerelerde barikatlar kurulmasını kısaca ne yapılması gerektiğini bilen yok.

Dış politika konularında olduğu gibi iç politikada da halk kitlelerine hakim olan psikoloji BIKKINLIK.

Benzeri bir durum 1919 da yaşanmış. Mustafa Kemal Paşa, Ordunun diri kalan bölümlerini ardına alarak tarihte pek eşi görülmemiş bir halk savaşı yaratarak zaferi getirmiş Türk Toplumuna.

19 Mayıs 1919 da, yıkılmış,umutsuz toplumda ayağa kalkanların sayısı bugünkünden daha fazla değildi.

Demek ki, aranması gereken şey, o gün olup da bugün bulunmayan.

‘Lider’ derseniz çözüm bulamayacağınız ortaya çıkar. Başka Atatürk olmadı ve olmayacak.

Olabileceklerin en iyisi, Atatürk’ün kurduğu örgütü (sonra Partiyi) yeniden yaratmak. Bu yol, bir Atatürk değil ama onun çizgisi üzerinde yürümeyi başarabilecek bir lider çıkaracaktır.

Gazeteci Yılmaz Özdil’in Atatürk Kitabı 1 milyon 700 bin basılıyor. Birkaç baskı sonrasında 3 milyona yaklaşacak bir satış. CHP üye sayısını katlayacak bir rakam.

Ancak ünlü gazeteci Uğur Dündar, Özdil’in Atatürk kitabını  tanıtım programı için Bursa’da CHP li belediyelerden salon alamadı. Eskişehir yer verdi Atatürk kitabına.

CHP Merkez yönetiminden hiç ses seda yok.

Seçmen ne yapacağını biliyor olmalı yerel seçimde.

Ne yaparsanız yapın.. Bu seçimler bu yönetimin son seçimleri olmalıdır.

Ölümler doğanın yasasıdır. Kötü olan doğumların olmaması…

 

 Mahir Tan       LondraPosta-Londra