Berkin’in ekmekleri sıcacık

İngiltere Parlamentosu önünde protesto;

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da kaybettiğimiz 14 yaşındaki devrim şehidi Berkin Elvan için bir protesto da Londra’da İngiltere Parlamento Binası önünde yapıldı. 14 mart akşamı İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği (İADD) ve TGB tarafından organize edilen protesto gösterisine yüzlerce kişi katıldı. 2013 yılı haziran ayında yapılan Erdoğan hükümeti aleyhindeki ‘Taksim Gezi’ protestoları sırasında evinden ekmek almak için çıkan ve polis tarafından atılan bir gaz bombasının başına isabet etmesi sonucu komaya giren Berkin Elvan, geçtiğimiz hafta kurtarılamayarak ölmüştü. 


‘Hepinizi sıfırlayacağız’

İstanbul’da milyonlarca kişinin katıldığı protesto gösterileri sonrası hazin bir cenaze töreniyle gömülen Berkin Elvan, Batı medyasınında ilgi odağı oldu. Parlamento Binası önünde toplanan göstericilerin yanına güller konmuş ekmekler ve Elvan için yakılan mumlar ışığında yaptıkları protestoda, Türkiye’de Hükümet’in istifa etmesi ve barışçı protesto gösterilerine polisin kullandığı şiddetin durdurulması istendi. İngiltere Parlamento üyelerinin ve Hükümeti’nin, Türkiye’de kurulan Erdoğan diktatörlüğüne destek olmamasını isteyen pankartların taşındığı ve sloganların atıldığı protestoda, ‘Gezi protestolarının sona ermediği ve Berkin’in ölümü ile yeni ve çok daha güçlü bir halk hareketi haline geldiği’ vurgulandı.
  


14 yaşında bir polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden Berkin Elvan için yapılan protesto gösterileri, Türkiye’de olduğu gibi tüm Avrupa başkentlerinde Türk toplumu içinde yeni kitle hareketlerine yol açtı. Türkiye’de önümüzdeki bir yıl içinde yapılacak olan Yerel Yönetimler, Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimleri nedeniyle hızla politize olan halk kitlelerine karşı, yönetimin kontrolü altındaki polisin uyguladığı şiddet olayları tırmandırıyor. Bunun yanında hemen her hafta yayınlanan yeni tape ve kasetler de, Türkiye’deki hükümetin çok büyük bir yolsuzluklar ve rüşvet mekanizması kurduğunu gözler önüne seriyor. 
14 mart akşamı İADD ve TGD tarafından organize edilen protesto gösterisinde de ‘Hepinizi sıfırlayacağız’, ‘Erdoğan Go Home- to USA!’, ‘Faşizme karşı omuz omuza!’ pankartları dikkatleri çekti. Geçtiğimiz haftalarda Erdoğan hükümetine karşı yapılan protestolarda, yolsuzlukları simgeleyen ‘ayakkabı kutuları’na yer verilirken, Berkin Elvan’ın ölümünden sonra yapılan gösterilerde, evinden ekmek almak için çıkan ve polis vahşeti sonunda yaşamını kaybeden 14 yaşındaki genci simgeleyen ‘ekmek ve gül’ yeni kitle hareketlerinin işareti haline geldi.


LondraPosta / Londra
                                    

Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!