BEKARA KARI BOŞAMAK

                         Bekara Karı Boşamak

 

     2019 Yerel Yönetim Seçimlerinde daha iyi sonuçlar beklemeden giderseniz bir yeni hayal kırıklığı yaşamamış olursunuz.  Bu da pek kötü bir sonuç olmaz. Birkaç ay önce % 22 oy almış bir partiye oy veriyorsunuz. Memur gibi arada bir gidip bu partiye oy veriyorsunuz. Yerel yönetim seçimlerinde de parti yönetiminin ön seçimsiz olarak belirleyeceği adaylara gidip oy vereceksiniz.

Aynı işi sürekli olarak yapıyorsunuz. Değişen hiç bir şey yok.Doğal olarak sonuçlar da değişmiyor. Bunun adı bile bile lades..

24 Haziran seçimleri CHP de ‘değişim’ sloganları ile ortaya çıkan tepki hareketi için önemli bir fırsat yaratmıştı. Bu fırsatı boşa harcadı kendilerine muhalif diyen guruplaşmalar. Yönetim kongre yapmadan fırtınayı atlattı. Yerel yönetim seçimleri için kopan fırtınaya rağmen rahat adımlar atıyor yönetim.

İstanbul’dan ihtiyaç nedeniyle Merkeze çekilen Oğuz Kaan Salıcı, İzmir’e gidip partiye ‘kesinlikle ön seçim yok’ diyor. Siz dinlemekle yetiniyorsunuz. Sonra nasıl karşı çıkacaksınız ?    

CHP nin seçim kazanması garantili olan bölgeler ve kazanamayacağı belli olan bölgeler için ayrı ayrı aday belirleme yöntemleri hazır.

Oy kaybı değil CHP yönetiminin derdi. % 20 toplam bile yeterli. Ön seçim yok. İzmir,Ankara Çankaya,İstanbul Kadıköy, Beşiktaş,Şişli ve Trakya Kent Belediyeleri Merkez Kadroları ve İstanbul İl Teşkilatı tarafından paylaşılıyor. Kazanılamayacak Belediyeler için ön seçim yapılabilir.

Seçmen bu senaryo içinde figüran işlevi yapıyor.  Yaptığı işin uzmanı olmuş CHP Genel Başkanı ‘oy vermemek AKP ye oy vermektir’ diyerek aynı oyunu bir kez daha sergiliyor.

Oysa birçok yerde oy vermek ile vermemek arasında bir fark yok.

İzmir Büyükşehir, Ankara Çankaya, İstanbul Kadıköy,Beşiktaş,Şişli böyle. Siz oy vermeseniz de bu bölgelerde başka kazanacak bir parti yok.

Kalan bölgeler ve kentlerde seçim kaybetmiş olmak yönetim için ‘bekara karı boşamak’ kadar kolay.

2019 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Toplumunun kaybedeceği çok daha önemli şeyler var oysa.

 Cumhuriyet bu seçim ile gelecek umudunu yitirme tehlikesi altında. Elinizde isteyerek yada istemeyerek oy verdiğiniz bir parti kalmayabilir. CHP nin yönetim çevresinde öbeklenmiş bir profesyonel gurubu ile partiye marjinal guruplaşmalardan ithal edilmiş İstanbul İl Örgütü arasındaki ittifak gelecek olan ‘seçim mağlubiyetini’ bir başarı olarak kabul ettirecektir. Karar vericiler yine kendi seçtikleri ‘kurultay delegeleri’ olacaktır.

Peki hiç iyi haber yok mu ?

Var..

Kaybedileceği şimdiden belli yerel seçimden sonra 4 yıl başka seçim yok.

Yeniden düşünüp, herşeye yeniden başlamak için yeterli dolu dolu bir 4 yıl olacak önümüzde.

 

Mahir Tan                    LondraPosta-Londra