‘Baykal tezgahı, iki yıl önceden biliniyordu’

                            ‘Baykal tezgahı, iki yıl önceden biliniyordu’
        ‘Hem iktidara hem muhalefete operasyon’
İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu (ITDF) tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri için Londra’ya gelen  eski büyükelçi ve CHP nin deneyimli dış politika uzmanlarından Onur Öymen, 2 Kasım günü yapilan “Ortadoğu’daki gelişmeler ve Türkiye’ adlı bir konferansta konuştu. İTDF Başkanı Jale Özer tarafından sunulan ve gazeteci-program yapımcısı Turan Erdemgil tarafından yönelendirilen konferansta deneyimli diplomat Onur Öymen ‘Türkiye’nin Ortadoğu daki politikaları ve bunların iç politikaya yansıması alanında önemli bilgiler içeren açıklamalar yaptı. Konuşmasında ağırlıklı olarak Türkiye’nin değişen dış politika ‘tercihlerine’ değinen Onur Öymen sözlerini ABD ve Dünya medyasında yer alan ve bir bölümü ilk kez yapılan açıklamalarla destekleyerek Londra’da  son dönemin önemli politik olaylarından birine imza attı.

ITDF  Başkanı Jale Özer
             
 
                               ‘Kürt Devleti ikinci İsrail girişimidir.’
CHP eski Başkan yardımcısı ve dış politika sözcüsü Onur Öymen, Ortadoğu’daki son olaylara değinirken ABD ve Batı Medyasının bölgede ‘ikinci bir İsrail’ anlamına gelecek bir Kürt Devleti kuruluşu için ‘toplumsal zemin yaratma’ propagandası içinde olduğunu ileri sürdü. Batı medyasında yürütülen ve Türkiye içinde de bir gurup medya ve siyasi parti organı tarafından desteklenen Kürt Devleti hazırlıklarının ABD ve İsrail destekli olduğunu belirten Öymen, Dünya’nın önemli gazete ve think tank yayın organları içinde bu girişimi desteklemeyen yazar ve politikacı bulunmadığna dikkat çekti. Türkiye’nin AKP hükümeti döneminde artık stratejik yönelimini AB ve Avrasya tarafından çekerek  Ortadoğu’ya çevirdiğini söyleyen Öymen,’AKP yönetimi Ortadoğu’da Şii hilaline karşı Türkiye-Suriye-Gazze-Mısır üzerinden bir Müslüman Kardeşler hattını hedeflemektedir’ dedi.
 
konferansı gazeteci-program yapımcısı Turan Erdemgil yönetti.
 
               
                          ‘2008 yılında Baykal’a tezgah yazıldı’
2 kasım günü yapılan İTDF konferansındaki konuşmasında  Cumhuriyet ve Laiklik ilişkisine ağırlık veren Öymen ‘Arap toplumları ile bizim Cumhuriyeti’miz arasındaki fark laikliktir. Şimdi AKP bu farkı ortadan kaldırıp bizi bir ortadoğu devletine döndürmeye çalışıyor’ dedi.Müslüman ülkelerde ABD ve Batı’nın tercihinin ‘Müslüman Kardeşler’ tarafından temsil edilen
ılımlı islam olduğuna dikkat çeken Öymen, ‘bunun sömürü ve dış baskıyı en kolay ve ucuz biçimde sürdürmenin yolu’ olduğunu söyledi. İzleyicilerden gelen soruları cevaplayan Onur Öymen, eski yöneticilerinden olduğu CHP ile ilgili bir soruyu cevaplarken ‘Emperyalist tezgah ve oyunlarının sadece İktidarları yönlendirmek için değil, muhalefet partilerini de kontrol altına almak için yapıldığına’ değindi. Bazı Wikileaks yayınlarına ve ABD medyasında yer alan açıklamalara –kaynak belirterek- işaret eden Öymen, ‘CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifasına neden olan tezgahın olaydan tam iki yıl önce açıklandığını’ kaydetti. Bu olaydan sonra CHP nin sadece Genel Başkanı değil, yönetim kademesinin % 80 inin değiştiğini ve şu anda görülen  YCHP nin ortaya çıktığına değinen Öymen, ‘ancak Mustafa Kemal Atatürk bu Cumhuriyet’in temellerini o denli güçlü olarak atmıştır ki tüm İktidar ve muhalefet tezgahları onu yıkmaya yetmemektedir’  dedi.
Mahir Tan    LondraPosta-Londra