Az Atatürk-Çok Dua

   az Atatürk- çok dua

İngiltere’de 18 Mart Günü Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü anma töreni Portsmouth kentindeki Türk Deniz Şehitliğinde yapıldı. Türkiye’nin Londra’daki Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve Türk devlet Misyonunun ve Askeri temsilcilerin ve KKTC temsilcisinin katıldığı törende çok sayıda yurttaş yer aldı. İTDF ve Çanakkale Anma Platformu tarafından sağlanan otobüsler ve kendi özel araçlarıyla Portsmouth Deniz Şehitliğine gelen yurttaşlar Çanakakle’de 102 yıl önce vatanı savunmak için canlarını feda eden şehitlerimizi andılar.

Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç yaptığı Çanakakale Şehitlerini anma günü konuşmasında ‘Başta Atatürk olmak üzere Vatan için canlarını veren tüm şehitlerimize’ şükran ve minnetlerini sundu. Çanakakale Şehitleri Günü anma törenlerinde alışılagelmiş bir söylemi yineleyerek günün anlamına değinen Büyükelçi Bilgiç, ‘Çanakkale’nin daha sonraki yıllarda yine Mustafa Kemal Atatürk tarafından başlatılan ve zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşımıza moral açıdan temel oluşturduğuna işaret etti. Bilgiç, 102 yıl önce yapılan Çanakkale Savaşı Şehitlerini anma konuşmasına ‘bu yıl 2016 15 Temmuz Darbe Girişiminden sonraki ilk 18 Mart anma töreni olması hasebiyle’ geçtiğimiz yıl 15 Temmuz da ‘şehit’olanlara da şükran ve minnetlerini iletti.

Portsmouth Deniz Şehitliğinde, iki kez ‘Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakakale Savaşlarındaki önemine değinen Büyükelçi Bilgiç, İngiltere Türk Toplumunun her yıl izlediği gelenekselleşmiş ‘Çanakkale Şehitleri Anma törenlerinin’ ruhuna uygun bir konuşma yaptı.

Anma töreninde, Türkiye Büyükelçisinden sonra Askeri Misyon Başkanı Hava Yarbay Onur Kıyıcı, Çanakkale Savaşlarının önemine değinen bir konuşma yaptı.

  ‘Kasıt yok-Atatürk Yok’

2017 yılının 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Törenlerinde bir de ‘ilk’ yaşandı. Törende son konuş

mayı yapan Diyanet İşleri Görevlisi dua bölümünde ‘bir kasıt olmaksızın’ Mustafa Kemal Atatürk’ün adını zikretmedi. Dua nın sonunda izleyiciler arasında bulunan bazı yurttaşların ‘neden Mustafa Kemal Atatürk’ün adını okumadınız’ itirazı üzerine ‘Bir kasıt yok. Onunda ruhuna Fatiha’ cevabını veren Diyanet görevlisi resmi bir düzeltme de yapmadı. Böylece Türkiye’de bir ‘ilk’ yaratan ‘Atatürksüz Çanakkale afişi’ bastıran TSK’dan sonra ‘Atatürksüz Çanakkale Duası’ okuyan diyanet görevlisi 102 Yıllık Çanakkale Zaferi anma törenlerinde 103. Yılda olacaklar konusunda bazı işaretler verdi.

Mahir Tan                LondraPosta_- Portsmouth