Ayinesi iştir kişinin…

  Ayinesi iştir kişinin

 

Irak medyasında yer alan bir habere göre, Merkezi Hükümet Habur ve İran açılan sınır kapılarını teslim almak üzere görevliler yolladı. Irak Türkmen Cephesi lideri Erşad Salihi de bugün yaptığı açıklamada Bağdat’ın Habur sınır kapısında yönetimi ele almak üzere 41 görevliyi Habur’a yolladığını söyledi.  Kuzey Irak’ta dün yapılan referandum sonrasında  Barzani rejimine karşı uygulancak ekonomik müeyyidelerden en etkilisi olacağı bildirilen Türkiye ile Irak arasındaki Habur sınır kapısının yönetiminin Irak’tan gönderilen Merkezi Hükümet temsilcilerine teslim edilip edilmeyeceği henüz belli değil. Ancak, Habur Konusunda Türk yetkilileri yaptıkları açıklamalarda ‘Biz Yetkili olarak Irak’ı tanıyoruz. Irak Hükümetinin isteklerine göre hareket edeceğiz’ diyerek, Muhtemelen Irak’tan gelecek adıma göre hareket edeceklerini kaydetmişlerdi. Bu nedenle bugün Bağdat’tn gönderilen 41 yetkiliye Habur kapısının yönetiminin teslim edilip edilmemesi kritik bir önem taşıyor.

Barzani yönetiminin Irak yetkililerine Habur kapısının yönetimini teslim etmemeleri halinde Türkiye’nin kapıyı geliş ve gidişlere kapatması gerekiyor. Bu ise Kuzey Irak yönetiminin Dünya’ya açılan en önemli pencereden mahrum kalması ve çok önemli bir gelir kaynağını kaybetmesi  anlamına geliyor.

Türkiye ile Irak arasındaki Habur sınır kapısı meselesi gerçekte Türkiye ve Erdoğan yönetiminin önümüzdeki süreçte izleyeceği Kuzey Irak politikası açısından da belirleyici bir önemde.TSK nın  Habur yakınlarında dün gelen 30 Iraklı asker ile birlikte askeri manevralar yürütmesine  karşın, Bu konuda en etkili silah olan Habur’u kapatma yönüne gitmeyişi eleştirilere neden oldu.

25 Eylül günü Barzani Yönetiminin tüm eleştirilere karşın referandumu yürütmesi, bugün ABD,İngiltere,Rusya,AB ve Birleşmiş Milletler tarafından net olarak eleştirildi.  Herkesi Irak ülkesinin temsilcisi olarak Bağdat rejimini tanıyor.  Kısacası, yarın sabah Bağdat’a teslim edilmemişse, Habur Sınır kapısı kapatılmalıdır.  Erdoğan yönetiminin bunu yapıp yapamayacağı ise ciddi bir merk konusu…

 

LondraPosta- Londra