ATATÜRK’ÜN BAĞIMSIZLIK ANLAYIŞI

ATATÜRK VE 10 KASIM

2019,  8 Kasım Akşamı yapılan 10 Kasım Atatürk’ü anma programlarından bir daha tarih sayfaları arasına katıldı.

Londra’da yapılan 10 Kasım’ların ortak özelliklerinin tümünü bir araya getiren 2019, 10 Kasımı, Atatürkçü Düşünce Derneği nin geleneksel saygı, birlik ve hüzün havasını yansıtan tam bir 10 kasım oldu.

Başkan Jale Özer tarafından sunulan 10 kasım konuşması Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve Türk halkına emanet ettiği Cumhuriyet’in temel özelliklerini vurgulayan ve yeni dönemde maruz bırakılacağı kesinleşen tehlikelerin neler olduğunun altını çizen bir konuşmaydı. İADD Başkanı Özer’in sözünü ettiği Laik, Demokratik, İnsan Hakları,Kadın haklarına bağlı, kuvvetler ayrılığı prensibinin temelinde yer aldığı Demokratik Cumhuriyetin tanımı özetle yukarıdaki gibiydi.

10 Kasım’ın ne olduğunu,fiilen ne anlama geldiğinin anlatımı ise gecenin ana konuşmacısı Dr. Orhan Çekiç tarafından yapıldı. Yıllardan beri katılarak büyük bölümünü her açıdan izlediğimiz  10 Kasım ve Atatürkçülük konuşmalarının en kapsamlı ve güçlü bir biçimde bu yıl , Dr. Orhan Çekiç tarafından yapıldığını gördüğümüzü vurgulamak durumundayız.

Dr. Çekiç,geniş özetlemesinde bir yanıyla Mustafa Kemal Atatürk ve onun yaşamını her bölümü çağın en önemli olayları ile dolu bir kesimine sığdırarak incelerken, Kurtuluş Savaşını başlatan ve zafere ulaştıran tarihi önemdeki ‘Mustafa Kemal Atatürk’ olayını ayrı ve Uluslararası bir olay olarak ele alıyor.  Dr. Çekiç’i okuduğunuzda  sürekli olarak; Ya Atatürk olmasaydı ? sorusuna cevap arıyorsunuz.  Şüphesiz çok şey mevcut olmayacaktı.

Tarihin çok önemli bir bölümü ‘faili meçhul’ kalacaktı. Rus devrimi hiç olmayacak, İngiltere elinde çok geri ve çağdışı bir İslam coğrafyası ile hüküm sürecek, Çağdaş Türk İnsanı ve Kadını tarih sahnesine hiç çıkamayacak, Cumhuriyet hiç hiç olmayacaktı.

Dr. Orhan Çekiç çok geniş açıklamalarında Osmanlı toplumundan başlayarak Mustafa Kemal Atatürk üzerinden yaptığı bir ‘zamanlama’ ile Atatürk’ü tarih sayfalarının arasına silinmez bir yazıyla eklemiştir. Öyle ki; Orhan Çekiç’in yaptığı bir alıntıyla, Hintli düşünürler; ‘Atatürk öncesinde biz Allah’ı İngiliz zannediyorduk’ demekteydiler.

Dr. Orhan Çekiç tarafından hazırlanan ve çok etkili bir biçimde sunulan 10 Kasım 2019 gecesi anma programı Londra’da yaşayan Türk toplumuna ve Türkiye nin entellektüel yaşamına çok şey katmıştır. Öyle ki; Türk toplumu, Atatürk ile çağdaş,laik ve özgür bir Dünya’nın doğal bir üyesi olmuştur.

Mahir Tan

LondraPosta-Londra