Atatürk ile Olmak yada Olmamak

    Atatürk ile olmak yada Olmamak

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ve devamı ise söz konusu olan seçenekler bunlar; Atatürk ile olmak yada hiç olmamak.

‘Olmak’tan murad edilen Türkiye’nin Laik,çağdaş,demokrat ve ulusal egemenliğe sahip bir ülke olarak varlığı.

Cumhuriyet ilkelerin tamamı bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından gerçekleştirilen devrimlerle belirlenmiş. Bu nedenle var olmak Atatürk tarafından kurulan çağdaş rejimin devamı ile aynılaşmış.

Gazeteci-Yazar Yılmaz Özdil’in ‘Mustafa Kemal Atatürk’ kitabı, görülen o ki, Türkiye’de tüm zamanların en çok okunan ve satan kitabı olacak.

 Çok akıcı bir Türkçe ile yazılan kitap Mustafa Kemal Atatürk’ü doğum-çocukluk-gençlik-askerlik- devlet adamlığı ve toplumsal liderlik yönleriyle tam olarak ve bugüne kadar yazıya dökülememiş bir biçimde anlatıyor. Tartışmasız Atatürk hakkında yazılan en yetkin kitap. Okuması en fazla iki gün sürüyor ve önderi hiç bilinmedik yönleriyle karşınızda görüyorsunuz.

Ortalama bir Batı Trakya Ailesinin çocuğu, askeri okula başlıyor, ailesi,komşuları, aşkları, merakları gençlik anıları fazlasıyla dikkat çekici değil.

Kitap Mustafa Kemal’in ,yazık ki, kısa kalan yaşamını anlatırken ortaya çıkan bir dev eser var; Türkiye Cumhuriyeti.

Bir Cumhuriyet yurttaşı olarak Mustafa Kemal ile gurur duyuyorsunuz kuşkusuz.

Ancak Cumhuriyet’in bugünkü şartlarını gören birisi olarak bizi mutlu kılmıyor bu gurur.

Neden ?

Zira, Yılmaz Özdil’in gerçeğe en uygun biçimde dile getirdiği yakın tarih bize net olarak şunu gösterdi; Mustafa Kemal olmasaydı, Türkiye Cumhuriyeti olmayacaktı.

Mustafa  Kemal, yıkılmış imparatorluk,işgal edilmiş vatan toprakları, onuru kırılmış bir toplumun yarattığı bir lider değil. Aynı şartlar, o olmasaydı bir başkasını yaratamayacaktı. Toplumda,orduda,çevresinde yada imparatorluğun herhangi bir köşesinde onun bulunduğu yere yaklaşabilen, ona alternatif olarak düşünülebilen, rekabet edebilecek bir başka önder yok. En kritik dönemlerde bile; mandacılığı reddederken, ordudan istifa ederken,Cumhuriyet kararını alırken,Sakarya savaşında hücum kararı verirken, devrimleri başlatırken hep yalnızdı o.  Mustafa Kemal, İngiliz İstihbaratı  tarafında yok edilebilseydi,ya da Hilafet isyanları başarılı olsaydı,onun kaldığı yerden kutsal isyanı sürdürebilecek birisi yoktu. Buna niyetlenen bile yoktu.    

Yılmaz Özdil, bu tarihi önemdeki kitabı ile bizi aydınlatırken bir yandan da uyarıyor. Osmanlı İmparatorluğunu kalıntıları yada doğmakta olan Türk toplumunun bir mucizesi idi Mustafa Kemal.

Ailesi,yakın arkadaşları, vefakar dostları, silah arkadaşları var. Ancak Mustafa Kemal onların çok üstünde bambaşka bir yerde duruyor. Çıtayı o kadar yüksek bir yere koymuş ki ona ulaşmak için bir başka mucizeyi beklemeye mahkumuz.

 

Mahir Tan                 LondraPosta-Londra