ASKERİ YIĞINAK KİMİN İÇİN

Askeri Yığınak Kimin İçin

 

Önümüzdeki günlerde ‘ortadoğu gezisi’ kampsamında,8-9 ocak tarihlerinde, İsrail’den sonra Türkiye’ye uğrayacak olan ABD Başkanı Trump’ın Milli Güvenlik Danışmanı, John Bolton’ın  İsrail Başbakanı Natenyahu ile yaptığı ortak basın açıklaması Türkiye gezisinin oldukça sıcak geçeceği mesajları verdi. Beklendiği gibi Bolton ziyareti İsrail ile karşılıklı sıcak mesajların paylaşımı biçimindeydi. Bolton’un özellikle son günlerde değişik mesajlar taşıyan ‘ABD nin Suriye’de asker çekmesi’ konusundaki söyledikleri bir yanda Türkiye, bir yanda da İran ile ilgili yeni bir içerik taşıyordu.

Al Tanf’dan çekilmiyoruz

Bolton’un İsrail’e verdiği güvencelerin başında ‘Suriye’den Çekilme’ kararı ile ilgiliydi. Bolton açık bir biçimde Kuzey Suriye’den çekilmenin Suriye- Irak Sınırındaki Al Tanf’ı kapsamadığını ve ABD güçlerinin bu bölgede yerleştirileceğini vurguladı. ABD Milli Güvenlik Danışmanı’nın Al Tanf’da yerleşiminin esas olarak İsrail’in İran Füzelerine karşı İsrail’e verilen bir garanti olduğu açık olarak görülüyor. ABD nin Ortadoğu’nun en merkezi bölgelerinden biri olan Al Tanf’da çok güçlü bir hava üssü kurması ve bu bölgeden İsrail ile bağlantısını arttırması planı John Bolton’ın açıklaması ile netleşti. Bu açıklamalar İran,Suriye ve Irak yönetimlerine karşı verilen bir tehdit  mesajı aynı zamanda.

 

‘Kürtler’ mi ‘Kürt Savaşçıları’ mı ?

John Bolton’ın İsrail gezisi devam ederken, pazar günü yaptığı açıklamaya yine aynı gün, Türkiye Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’dan cevap geldi. Ne var ki Sözcü Kalın, Bolton’ın yaptığı açıklamada kullandığı ‘İttifak yaptığımız Kürt savaşçıların güvenliği konusunda Türkiye’den garanti alacağız’ sözlerine ‘Kürtler’i katletmek gibi niyetimiz olamaz.Bu akıldışıdır’ diyerek suyu bulandırarak cevap verdi.

Oysa Bolton açık bir biçimde ‘ittifak yaptığımız Kürt savaşçılar’ diyerek YPG-SDF gibi Suriye’deki Kürt bölgesini tutan silahlı örgütlenmeden söz ediyordu. Bolton ya da Trump, Türkiye’nin bu örgütlemelere ve silahlı yapılarına zarar vermeyeceği garantisini istiyor.

Trump yönetimin Türkiye’nin Suriye sınırına askeri yığınak yaptığı ve Membiç yakınlarına kendisine bağlı ÖSO denilen silahlı militanları yolladığı günlerde yaptığı açıklamalar, önümüzdeki günlerde Türkiye’de ciddi pazarlıkların ve medya oyunlarının yapılacağı işaretlerin veriyor.

Trump yönetimi’nin Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki siyasi ve askeri politikalarını tamamen değiştirmesini isteyen bu gelişme Türkiye iç politikasında da önemli çalkantılara yol açacak nitelikte. Bolton’ın Ankara gezisine elinde bir ‘hediye paketi’ ile gelmesi beklenmeli.

Bu paket, büyük olasılıkla SS 400 lerden vazgeçme karşılığında, sunulacak olan alternatif hava savunma sistemleri ve Suriye’de  ekstra nüfuz bölgeleri içeren bir yeni yıl jesti olacaktır.

Ancak yıllardan beri PKK-SDF-YPG karşıtı bir ajitasyon programı yürüten Erdoğan rejiminin, Bolton’un bu yaklaşımına doğrudan olumlu bir bakış göstermesi yaklaşan seçim döneminde ciddi bir siyasi krize yol açabilecek çapta problemlere   gebe görünüyor. En başta küçük ortak MHP ile bir sürtüşme kaçınılmaz görünüyor. Özellikle Bolton’un taşıyacağı hediye paketi, Suriye dışında Türkiye’de de ‘Kürt savaşçılara sahip çıkma’ bölümlerini de içerirse işlerin iyice karışacağını tahmin etmek zor değil. Bekleyip görme zamanı..

Mahir Tan                    LondraPosta-Londra