Almanya paralellikler üzerinde duruyor; Hitler’in 1933 Anayasa Değişikliği

 ‘Hitler’ Deyince ;

Almanya Paralellikler Üzerinde Duruyor

 

Türkiye’de İktidar Bakanlarının Almanya’ya gidip Referandum-Evet propagandası yapmaları konusunda Almanya’nın gösterdiği tepki üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alman yöneticilerine ‘Nazi ve Hitler’ suçlaması yapması tansiyonu yükseltmenin ötesinde, gündeme yeni konuları da taşıdı. Zira Nazizm ve Hitler rejiminin kuruluşu alanında en deneyimli ülke Almanya. Ateş Düştüğü yeri yakıyor öncelikle.

Enabling Act 1933

Alman Anayasasında (olağanüstü nedenlerle) değişiklik getiren bu yasa (Ermächtigungsgesetz) Hitler’in Almanya’da iktidarı tam olarak ele geçirişinin hukuki kılıfı olarak kabul ediliyor. 1933 Yıında yapılması planlanan seçimlerden tam 6 gün önce organize edilen Nazi Provokasyonu Reishtag yangını üzerine yaratılan atmosferde, Naziler ve Hitler’in Alman parlamentosundan geçirdiği bu yasa -Tahmin edilebileceği gibi-, Parlamanto’yu Anayasa değişikliği ile devre dışı bırakma- yasası olarak yürütmeyi tek başına tüm yetkilerle donatma amacına yönelikti. 25 Mart 1933 te  Mecliste SA ve SS üyelerinin muhalif vekilleri kuşatmaya aldığı ve silahla tehdit ettiği bir oylama ile kabul edilen Enabling yasası, 4 yıl için çıkarıldı. Beklendiği gibi 1937 ve 1941 senelerinde iki kez daha uzatıldı.Daha fazla uzatılmasına Nazilerin ömrü yetmedi.

Enabling Yasası, kanunların çabuklukla çıkarılması ve etkili bir biçimde uygulanması gerekçesiyle Hükümet ve Bakanların ‘kararnameler yoluyla’ ve çoğu durumda Parlamentoya hiç getirilmeden uygulamasına olanak veriyordu. Kuşkusuz gerekçe Komunistler ve Terör tehdidi idi. Hitler ve NAZİ yöneticlerinin işledikleri tüm cinayetler, tüm savaş ve işgaller, holocaust ve katliamlar, işte bu Enabling yasası yoluyla çıkarılan kararnamelerle ve Parlamento’nun haberi bile olmadan gerçekleşti.

Almanya, pek muhtemeldir ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı ‘Hitler’ suçlaması üzerine, Hitler ve Nazizm’in Almanya’yı ele geçirmesi demek olan Enabling Yasası ile Türkiye’deki karanlık FETÖ Darbesi, OHAL Yasası, Kararnameler ve Parlamentoyu devre dışı bırakan Anayasa değişiklikleri arasında paralellikler kuruyor.

Ne dersiniz eloğlu bu…

 

Mahir Tan    LondraPosta-Londra