ADDP(ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU ATATÜRK’ÜN KALDIĞI OTELDE TOPLANDI

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU (ADDP)

Bad Kreuznach-Almanya Kuruluş Toplantısı Basın Bildirisi

22 – 23 Mart 2019

 

Dünyanın dört kıtasından gelen Atatürkçü Düşünce Dernekleri yöneticileri, 2017 yılından beri sürdürdükleri beraberlik ve dayanışmalarını hukuki zemine taşımak amacıyla, Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu – ADDP’nin resmi kuruluş toplantısında buluştular.  

Dünya Atatürkçüleri, Almanya’nın tarihi Bad Kreuznach şehrinde yapılan ‘Kuruluş Toplantısında’ ADDP nin 2017 yılında kuruluşundan beri hedefi olan hukuki birlikteliklerini gerçekleştirerek, tüzel kişiliğe kavuşmanın ilk adımını attılar!

 

ADDP, 2017 yılında ilk yola çıktığında hiçbir kurumsal bağı olmayan, yalnız dava arkadaşlığına dayanan bir yapıda kurulmuştu. Geçen iki yılda yaşanan her türlü zorluklara rağmen, Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlık yolunda birlikte yürüme azim ve kararlılığını sürdüren dernekler, geçen sürede Platformun yasal altyapısını tamamlamış ve 23-24 Mart 2019 tarihlerinde ‘Kuruluş Toplantısı’ yaparak tüzüğünü imzalamıştır.

 

19 Mayıs 1919 da Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal Atatürk o gün yalnız Türk Milletinin değil aynı zamanda bütün mazlum milletlerin de makus talihini değiştirecek ilk kıvılcımı ateşlemişti. O kıvılcım, çok kısa zamanda milletin bağrında bir yangına dönüşmüş ve dünyanın işgalci-sömürgeci devletlerine karşı tarihte görülmemiş bir zaferle sonuçlanmıştır.

 

1919’un 100. yılında resmi kuruluş toplantısını gerçekleştiren Atatürkçüler aynı zamanda toplantı için Mart ayının sonunu seçerek Çanakkale zaferini de kutladılar ve başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan için serden geçen tüm şehitlerimizin de aziz hatırasını minnetle andılar.

Atatürk’ün aydınlanma felsefesi ve “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesini kendilerine kılavuz alan Dünya Atatürkçülerinin bu önemli toplantı için seçtiği Almanya’nın Bad Kreuznach şehrindeki tarihi Parkhotel Kurhaus, Atatürkçüler için manevi değeri yüksek bir mekândır.

 

Mustafa Kemal Paşa, Aralık 1917’de Alman İmparatoru II. Wilhelm’in daveti üzerine Almanya’ya gelen heyette orduyu temsilen bulunuyordu ve Türk heyeti ile birlikte, dönemin Alman Genel Karargahı olan Parkhotel Kurhaus’da konakladı.

 

Parkhotel’de Atatürk anısına özel bir salon bulunuyor. Atatürkçü Düşünce Dünya Platformunun toplantısı otelin Atatürk Salonu’nda yapıldı. Toplantıya katılan dernek temsilcileri 1997 yılında Atatürk Salonu ve otelin girişindeki yazıt’ın gerçekleşmesini sağlayan o tarihlerdeki Mainz Başkonsolosu Gürsel Demirok’u bu hizmetinden dolayı şükranla andılar.

ADDP’nin 23 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirdiği kuruluş toplantısı sonunda yeni göreve seçilen yönetim kurulunun görev dağılımı aşağıda belirtildiği gibidir:

Yönetim Kurulu:

– Başkan: Mevlit Deniz – Dortmund ADD

– I. Başkan Yardımcısı: Jale Özer Swailes – İngiltere ADD

– II. Başkan Yardımcısı: Serap Arabacı – Baden Württemberg ADD

– Genel Sekreter: Aydın Gündüz – Heidelberg ADD

– Sayman: Hüsnü İlhan- Limburg ADD

– Üye: Mustafa Sönmez – İsveç ADD

– Üye: Haydar Ahi – Vorarlberg ADD

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri:

  • Ilknur Boray – Amerika Atatürk Derneği
  • Meral Taştekin – AGEV Osnabrück Kültür ve Gençlik Derneği
  • Pelin Binici – Norveç ADD

Dünya Atatürkçüleri, Bad Kreuznach kuruluş toplantısından sonra, ADDP üyesi dernekler ve Atatürkçü Düşüncenin aydınlık yolunda, çağdaş, laik ve modern Türkiye Cumhuriyetinin yurt dışındaki gönüllü temsilcileri olarak, ortak çalışma ve etkinliklerine devam edeceklerdir. Toplantıya katılan tüm “Atatürkçü Dernek“ temsilcileri, Almanya´da tüzel kişiliğe kavuşarak ve yasal zemini sağlayarak, Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluş değerlerinin korunması ve Atatürk’ün tüm insanlık için refah ve barış felsefesini dünya çapında tanıtma yolundaki birlikteliklerinde daha etkin olabileceklerini açıkladılar.

“Atatürkçü Dernekler“ ADDP nin kurulmasında ilk adımı atan ve dayanışmalarına yol açan Türkiye´deki Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez´i ile gönül bağlarını devam etme kararındadırlar.

 

ADDP üyesi dernekler ilk gün olduğu gibi bugün ve gelecekte de hiçbir kurum ve partiye bağımlı olmadan yalnız Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürüyeceklerini bir kez daha yinelediler.
Atatürkçü Düşünce Dünya Platformunun yeni seçilen yönetim kurulu üyelerini temsilen bir heyet 25 Mart 2019 tarihinde Frankfurt Başkonsolosu Sayın Burak Karartı’yı makamında ziyaret ettiler.