‘ADAM KAZANDI’- ‘ADAM YOLU TIKADI’

                                       BİR ‘ADAM’ KAZANDI, BİR ‘ADAM’ YOLU TIKADI

 

                                           Durumun sakinleşmesi ve ‘yeni’ bir düzene girmesi için önce kargaşa gerekir. Tersi ancak hayal dünyasında mevcuttur. 24 haziran seçim sonuçlarını ‘başarı’ olarak kabul ettirmeye çalışan bir yönetim mekanizması ile bu değerlendirmeye karşı çıkacağını umduğumuz parti tabanının sürtüşmesi ve çatışması kaçınılmaz. Zira durum aynıyla muhafaza edilirse önümüzdeki, yerel seçimlerde bir başka ‘başarı’ daha yaşanacak demektir. 5 yıl sonra ‘yapılırsa’ yeni Başkanlık seçiminde ne olacağını hesap etmek için çoğu seçmenin ömrü vefa etmeyecek.

24 Haziran Seçimlerinde muhalefet ve iktidar saflarında  tek parıldayan isim Muharrem İnce oldu. Tamamını sandığa taşıyamasada milyonlarca insanı meydanlara dolduran lider İnce. Seçimlerde başkaca kayda değer bir gelişme yok.

Yıllardan beri defalarca seçim kaybeden  Anamuhalefet Partisi CHP nin 24 Haziranda aldığı oy toplamı 11 Milyon 354 bin.

CHP nin içinden çıkan Cumhurbaşkanlığı Adayı Muharrem İnce’nin aldığı oy sayısı ise 15 milyon 340 bin.

Aradaki fark 4 milyon. CHP oyu Cumhurbaşkanlığı seçiminde % 22.6 dan % 30.6 ya yükseliyor.

Bu 4 Milyonluk fark ilk seçimlerde CHP hanesine eklenir mi ? 

Seçim tahminleri yapmak için en son ve en net rakamlar bunlar.

CHP bunlardan hangisini almak istiyor ? Daha büyük parça için İnce’li olmak gerekiyor. İnce’siz olarak küçük parça bile garanti edilemiyor.   

 

                          

                                                ‘ADAM KAZANDI’- ADAM YOLU TIKADI

‘Adam kazandı’, 24 Haziran seçimlerinin siyasi hayatımıza eklediği bir ifade tarzı. Muharrem İnce’nin seçim gecesi yapması beklenen açıklama yerine bir gazeteciye verdiği bilgi bu. Adam kazandı, yapacak bir şey yok, seçimi kaybettik demek. Bir gün sonra CHP yetkililerinin yaptıkları açaıklamalara göre de ; Verilen sonuçlar, kendilerine gelenlerle birbirini tutuyor. O gece için yapılacak bir şey yok.

Sonrasına baktığınızda, CHP nin tabanı düşünmeli. Bir seçim kaybedersiniz, diğerinde kazanırsınız. Ancak bunun için zorunlu olan değişimi gerçekleştirmeniz gerekir.

Sanıldığı gibi CHP yönetim mekanizması herşeye kadir değil. Elinde delege sistemi, seçimde aldığı oydan çok delege getiren Güneydoğu-Doğu Anadolu teşkilatları,metropollerdeki belediye destekli delegeler var ama, bir de 24 haziranda miting meydanlarını dolduran taban var.

Bir ‘Adam’ ın kazanmasına engel olamazdınız. Ama bir başkasının değişim yolunu tıkamasını engelleyebilirsiniz.

Yaklaşan yerel seçim gündemi dolayısıyla ‘taban’ ın düşüncesinin kıymetli olduğu günlerde yaşıyoruz. Üstelik sosyal medya var.

CHP nin tabanı, hiç bir sınırlama olmaksızın, MYK sız, delegesiz, blok oysuz gerçek bir ‘Kurultay’ gerçekleştirebilir.

Yerel seçimlerdeki adayları, siz belirlemelisiniz. Kuyruğa girmiş parti meclisi yada MYK üyeleri değil.

 Birşeyler yapın..

 

         Mahir Tan             LondraPosta-Londra