AÇ EMPERYALİST TEHLİKESİ

 

Aç Emperyalist Tehlikesi

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın dışişleri tarafından doğrulanmayan ‘Suriye’den çekileceğiz’ açıklaması tek başına fazlaca bir şey ifade etmiyor. Ancak iki gün önce yapılan ABD- Fransa devlet başkanları arasındaki görüşme ve bir gün önce PYD heyetinin Paris’te Fransız yetkililerle görüşmeleri ile birlikte anlamlı hale geliyor. Zira Fransa Devlet Başkanı Makron bu görüşmlerden sonra yaptığı açıklamada ‘PYD ye destek sözü verdik’ diyerek Fransız Medyasında yayınlanan ‘Fransa’nın Membiç’e asker göndereceği’ haberlerini doğruluyor.

Fransa’nın Türkiye ile tüm ilişikileri dinamitleyeceği besbelli olan bu girişiminin askeri anlamının ne olacağını şimdilik kestirmek kolay değil. Ancak ABD’nin ‘Suriye’den çekileceğiz’ açıklamasıyla Membiç’te Türkiye ile karşı karşıya gelmek ve Rusya ile Dayr e Zor çevresinde takışmaktan kaçındığı açıklıkla görülüyor.  Suriye-Irak-Türkiye- İran tarafından kuşatılmış bir coğrafyada ciddi bir kara gücü bulunmayan ABD, ‘işin içinde olmayacağı’ açıklaması ile bölgede ‘1 numara’ olmama çabası içinde.

Onun işini Fransa yapabilir mi ?

 

Fransa Suriye ve Lübnan’da da Düşman

 

Bugünün ‘aç emperyalist’i Fransa Orta-Doğu’nun Suriye’yi çevreleyen coğrafyasında özellikle Lübnan’da kendisine bağlı etnik guruplr nedeniyle sabıkalı. Geçmişte bu bölgede Hristiyan ve Ermeni toplulukları kontrol edebilen Fransa’nın bugün aynı şansı yok. Zira gayrı müslim nufus artık bölgede Esad rejiminin devamından yana. Özellikle Lübnan’da Hristiyan nüfus çok büyük ölçüde hizbullah ve Esad rejimi ile birlikte yürüyor. Üstelik açık bir biçimde görülecek ki Fransa’nın Suriye devletinin işgalcilik olarak kabul edeceği bir biçimde ülkenin PYD kontrolündeki bir parçasını silah deposu haline getirmesi en başta Suriye tarafından tepki görecektir.

 

Libya savaşını ve cehennemini yaratan ülke

 

Suriye ve Çevresinde ABD nin büyük sorunu olan Kara ordusunun bulunmaması kuşkusuz Fransa için de söz konusu. Ancak Fransa, bizim bizzat şahit olduğumuz Libya olayını ve cehennemini yaratırken sadece  ve sadece gizli servis ajanlarına ve Hava kuvvetlerine dayanmıştı. Savaş başlangıcında Mısır Sınırından Libya topraklarına akın eden Fransız-İsrail ajanlarını neredeyse tek tek isim olarak tanıyoruz. Bingazi’de başlatılan El Kaide ayaklanmasını bastırmak için kent çevresine toplanan ve hiçbir hava savunması bulunmayan Kaddafi tank birliklerini vurarak bir gecede 70 tank imha eden Fransa, Libya savaşının belki de kaderini çizmişti.

Fransa, PYD ye öncelikle ‘parası ABD-Suudi Arabistan tarafından ödenecek’ silah satışı yapacaktır. İkinci olarak Fransa muhtemelen ABD tarafından kurulan üslere Fransa’nın Savaş uçaklarını gönderecektir. Makron, bu girişimi başlatmaya cesaret edebilirse, Fransa halkına ‘islami terörizme karşı demokrasi’ adına savaştığı pazarlaması yapmak zorundadır.

Hava savunması aciliyeti

Membiç’e ve Türkiye Sınır çevresine gelmek için ‘aday’ olacağını açıklayan Fransa sadece ‘hava savunması olmayan’ ülkelerle savaşabilecek bir güç. Fransa, son yılların gösterdiği gibi ‘Afrika’ ülkeleri için hazırlanmış bir orduya sahip. Ancak, Fransa’nın Makron’un ağzından yaptığı ukalalık, Türkiye’nin güney sınırlarında konuşlu bir Hava Savunma sistemine acilen sahip olması gerektiği konusunda uyarıdır. Unutulmaması gerek Fransa’nın bölgede ‘kaybedeceği bir şey olmayan, aç bir emperyalist’ olarak en tehlikeli düşman haline gelmesi.

 

Mahir Tan                  LondraPosta-Londra