‘ABD vurduklarının isimlerini biliyor’

               
                     

 

                     ‘ABD vurduklarının isimlerini  biliyor’
                    Avrupamerkezci müdahale
 ABD’nin son iki günde Suriye üzerinde yoğunlaşan bombardmanları dün alınan BM Güvenlik Konseyi kararı ile yarı-legal bir karakter kazandı. Ancak dikkatli yorumcuların konuşmaların satır aralarından yakaladıkları bazı yeni gelişmeler var. Bunlardan en önemlisi ABD Başkanı Obama, Fransız Başkanı Hollande ve İngiltere Başbakanı Cameron’un ortaklaşa yaptıkları ‘Suriye’deki yabancı sayısındaki artış’ ve bunun Batı ülkeleri için yaratttığı tehlikelere vurgulama. Obama, ‘Irak ve Suriye’de terör örgütlerinde 14 bin yabancı var’ derken Hollande, bu sayıyı 15 bin olarak telaffuz etmenin yanında ‘ terör örgütlerinde 1000 Fransa vatandaşı var ve bu sayı 2014 ün ilk yarısında katlanarak artış gösterdi’ diyerek yeni bir olguya işaret etti. Gerçekten, Suriye ve Irak’ta terör örgütlerine katılım, IŞID’ın 2013 yılı sonunda Irak’ta Felluca ve Hamadi gibi iki büyük kenti ele geçirmesi ve 2014 yılı yazında  Tikrit ve Musul gibi zengin ve büyük kentleri işgal etmesi İngiltere,Fransa ve Türkiye gibi ülkelerden katılımı körükledi. Batı’lı liderlerin istihbarat raporlarına dayanarak verdikleri bilgilere göre yaklaşık olarak 5000 Avrupa pasaportu sahibi cihadçı ya Orta-Doğu’da ya da dönüş yolunda bulunuyor. Bu nedenle BM Güvenlik Konseyinde 24 ekim günü alınan kararda ‘ Terör örgütlerine katılmak için çıkışların önlenmesi ve Suriye sınırı bulunan ülkelerin ( Türkiye’nin) giriş çıkışlara engel olması önemli bir yer tuttu. Türkiye’nin bu konuda önümüzdeki günlerde,özellikle bombardmanların etkileri arttıkça, IŞID ve El Nusra militanlarının kullanacağı tek kaçış yolu olması sebebiyle özel olarak mercek altına alınacağı biliniyor.
                                        ölenlerin içinde yabancı bolluğu
Son iki günde bombalamaların ağırlığı Irak’tan Suriye’ye kayarken, ölen teröristler içindeki yabancı sayısının da hızla artışı da dikkatleri çeken bir gelişme oldu.  Hava hücumlarının özellikle ABD ve İngiltere istihbarat örgütlerinin verdiği bilgilere göre yapılması,telefon ve internet bağlantılarının bu örgütlerce çok iyi kontrol altına alınması sonucu ABD nin iki günlük bombardımanında ölen Batı pasaportlu yabancı sayısında büyük bir artış var. 24 eylül günü yapılan hava hücümları sonunda İngiltere’den katılan 5 cihadçının öldüğü belirlendi ve isimleri açıklandı. Türkiye sınırının çok yakınında bulunan İdlib bölgesinde El Nusra ve El Kaide hedeflerine yapılan hava hücumunda ölen 50 kişinin 20 sinin yabancı uyruklu olduğu bunlardan 11 inin Batı ülkeleri vatandaşı olduğu belirtiliyor.  ABD uçaklarının nokta atışlarında kimi vuracağını bilecek kadar güçlü istihbarata sahip oldukları anlaşılıyor.
                                   El Nusra Güneyde müttefik,Kuzey’de hedef
23-24 günü yapılan ABD hava hücumlarında dikkati çeken bir başka gelişme de Dünya kamuoyunda IŞID a karşı planlanan saldırıların fiilen Kuzey-Batı Suriye’de El Nusra ve diğer terör guruplarını da kapsamına alması oldu. Türkiye’nin Hatay ili karşısında yerleşmiş terör örgütlerinden El Nusra ve Ahrar el Sham gurubu ilk gün saldırılarından fazlasıyla nasiplerini aldılar. Aynı bölgedeki ABD nin sözümona kara gücü olarak kullanmayı düşündüğü ÖSO ve Ilımlı İslamcı guruplar ise, İdlib kentinde ABD hava saldırılarına karşı protesto gösterisi yaptılar. Katar’ın El Cezire televizyonu için yine bir tiyatro uyunu hazırlayan ÖSO militanları Esad güçlerinin ‘kimyasal silah’ kullandığını ileri sürdüler.  Türkiye sınırı yakınlarında Kuzey Suriye’de bombalanan El Nusra militanları, Güney’de Lübnan ve Ürdün sınırı çevresinde özellikle İsrail Uçakları tarafından destekleniyor.  Lübnan’daki Arsal kentini işgal eden ve 15 Lübnan askerini esir alan El Nusra, Ürdün sınırı boyunca kazanımlarını İsrail’in  Suriye uçaklarını bloke etmesi nedeniyle  sürdürüyor. Lübnan’ın Suriye sınırı çevresinde provokasyonlar yaparak Lübnan ordusunu da savaş sokmaya çalışan terör örgütleri yanında, İsrail-Lübnan sınırları da patlamaya hazır durumda.. Kısaca, bu savaşın hangi yönde gelişeceği, hangi ülkeleri içine alacağı ve kaç tane bölünmüş ülke yaratacağı henüz belli değil.
Mahir Tan                    LondraPosta-Londra