ABD, IŞID’a 1 yılda 600 milyarlık bomba attı.

          Dünya’nın en büyük endüstrisi

             ABD,1 yılda 23.144 bomba attı

ABD’nin Pentagon’a en yakın think tanklarından Council Of Foreign Relations tarafından bildirildiğine göre 2015 Yılında ABD Hava ve Deniz Kuvvetleri 23.144 akıllı bomba kullandı.Hemen tümü Suriye,Irak,Afganistan,Yemen’e atılan bu bombalar JDAM (Joint Direct Attack Munition) olarak adlandırılıyor. İngiltere,Fransa ve Suudi Arabistan tarafından atılan bombaları kapsamayan ve yalnızca ABD hava ve deniz kuvvetlerininin kullandığı JDAM bombalarını içeren bu tablo, üstüne bomba atılan ülkelere göre şöyle;

Irak-Suriye ;    22.110

Afganistan;         947

Yemen   ;          58

Somali    ;        18

ABD’nin politik-askeri alandaki en önemli düşünce kuruluşunun raporundan anlaşıldığı kadarıyla ABD Silah fabrikaları ve savunma kurumları, 2015 yılı boyunca, esas olarak IŞIDı bombalama işini yürütmüşler. Yemen’de, bir bölümü okulların üstüne atılan, JDAM bombaları ise ağırlıklı olarak İngiliz BAE şirketi yapımı.

   Toplam 600 milyar dolar

JDAM adlı akıllı bomba olarak bilinen bombalar, ABD,İngiltere,Almanya ve Avusturalya’da üretiliyor. ABD tarafından 2015 yılı boyunca Irak,Suriye ve Afganistan’da kullanılan akıllı bombalar Rayteon,Boeing, Lockheed Martin başta olmak üzere yaklaşık 10 silah ve fabrikası ve yan sanayii kuruluşlarının ürünü.Pentagon yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre, değişik özellikleri olan bombaların en ucuzu 25 bin dolardan alınıyor ABD askeri kuruluşlarınca. Pentagon Yetkililerinden General Kendall’in yaptığı bir açıklamaya göre ABD ordusu ve Uluslararası piyasada en çok tutulan bomba Hellfire füzeleri oldu. Kara,hava ve denizden atılabilen bu füzelerin ABD ordusuna maliyeti 60 bin dolar. JDAM bombaları yabancı ülkelere çok daha yüksek fiyatlarla satılıyor.

2015 Yılı rakamlarına göre ABD’nin Irak,Suriye ve Afganistan’I bombalamak için sadece kullandığı bomba fiyatları olarak harcadığı para, minimum olarak 600 milyar dolar. Hava ve Deniz kuvvetlerinin uçak, savaş gemileri,operasyon harcamaları buna eklendiğinde ABD nin bu ülkelerde yıllık harcaması yaklaşık olarak 1 trilyon dolara ulaşıyor. 2015 yılı rakamlarına göre ; ABD nin askeri harcamaları toplam bütçesinin %55 ine ulaşıyor ve 640 milyar dolar olarak gösteriliyor. Türkiye’nin toplam bütçe giderlerinin aynı yılda 583 milyar olarak gerçekleştiği düşünüldüğünde, Orta-Doğu’da 2001 yılında başlatılan ‘Terörle Mücadele’ kapsamında 15 yıldan beri sürdürülen bombalama kampanyalarının, gerçekte ABD’nin halktan toplanan vergi gelirlerini, silah ve özellikle JDAM bombalarını üreten şirketlere aktarması biçimindeki bir ekonomik faaliyet olduğu görülüyor.

        IŞID militanı sayısı değişmiyor !

Pentagon’a yakın ‘Council Of Foreign Relations’ raporunda 2014 yılında başlayan ve 17 ay süren IŞID a karşı bombalamalarda 25 bin teröristin öldürüldüğü belirtildi. Ancak IŞID operasyonlarının başladığı dönemde CIA tarafından verilen IŞID örgütünün militan sayısı 20- 31 bin olarak belirlenmişti. Geçtiğimiz hafta CIA yetkilisi Warren tarafından yapılan son açıklamada ise IŞID militanı olarak verilen sayı 30 bin olarak gösteriliyor. Rakamlar IŞID ve terörizm olayının ABD silah fabrikatörleri için ‘altın yumurtlayan kaz’ işlevi gördüğünü ortaya koyuyor. 600 milyar dolarlık bomba atılan 2015 de IŞID militan sayısı değişmeden kaldığına göre ; önümüzdeki birkaç yıl boyunca bu oyunun devam etmesini ve bu yıl içinde devreye giren Rusya gerekçesiyle daha fazla çeşitlenmesini beklemek ihtiyatlı bir tutum olacak.

Mahir Tan   LondraPosta-Londra