8 Kasım 2019 İNGİLTERE ADD- KONFERANS,RESEPSİYON,SERGİ

• İngiltere ADD / Konferans, Resepsiyon ve Sergi
• Tarih ve saat: 8 Kasım 2019 Cuma, 19:30
• Yer: Grand Palace Konferans Salonu
• Adres: 242 High Road, Londra, N22 8JX
• Giriş ücretsizdir
__________________________________

Değerli Atatürk ve Cumhuriyet Sevdalıları

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. yılında O’nu her zamankinden daha çok özlemle, sevgiyle ve saygıyla anıyoruz.

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, 8 Kasım 2019, Cuma akşamı Grand Palace Konferans Salonu’nda Ata’mızı Anma ve Anlama programı düzenliyoruz. (Adres: 242 High Road, London, N22 8JX).

Bu önemli gecemize İstanbul Gedik Üniversitesi Öğretim Üyesi, Atatürkoloji Enstitüsü Kurucusu Yrd. Doç. Dr. Orhan Çekiç konuşmacı olarak katılacaktır.

Konuşma sonrasında programımız, Sayın Orhan Çekiç ile sohbet etme fırsatını da bulacağınız Resepsiyon ve Milli Mücadelenin 100. yılı dolayısıyla hazırlanan Sergi ile devam edecektir.

MİLLİ MÜCADELE SERGİSİ:
İlk defa 19.Mayıs’ın 100.yılındaki Büyük Londra Buluşması’nda açılan ve bu buluşmanın Organizasyon Komitesi’ndeki İngiltere ADD, +1 Türkiye, TGB İngiltere ,Azarbayzan Evi, Anadolu Kültür Merkezi ve Kıbrıs Türk Kültür Derneği olmak üzere 6 dernek tarafından hazırlanan “MİLLİ MÜCADELE SERGİSİ”
8 Kasım’da tekrar sergilenecektir.

Atatürk ve Cumhuriyet Sevdalılarına yakışan inanç ve kararlılıkla bu önemli etkinliğe aileniz ve dostlarınızla katılmanızı ve etkinlik ilanını mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaştırmanızı rica ederiz.

Giriş ücretsizdir.

Saygılarımızla.

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu.

*********************************
Orhan Çekiç

Türk tarihçi akademisyen Orhan Çekiç kimdir?

Orhan Çekiç 1943 yılında İskenderun’da doğdu. İlk ve Ortaokulu İskenderun’da, liseyi Burdur’da bitirdi. 1966 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden, İdare ve Siyaset Bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora yaptı.

İş hayatına Japonya Büyükelçiliği’nde Kültür Ataşe Yardımcısı olarak başladı. Daha sonra özel teşebbüse geçerek, IBM ve ITT gibi uluslar arası şirketlerde üst düzey yönetici olarak görevler yaptı. Medya sektörüne geçerek, Sabah, Milliyet, Akşam gibi gazetelerde yöneticiliklerde bulunan Çekiç BEST FM’de 40 hafta süreyle, “Atatürk’ün Yolunda Bir Arpa Boyu” canlı yayın programında Kurtuluş Savaşı’nı anlattı.

Orhan Çekiç 40 yıldan bu yana Cumhuriyet tarihine ilişkin araştırmalarını aralıksız sürdürüyor, dizi konferanslarında, hazırlayıp sunduğu TV programlarında, Türk Yakın Çağ Tarihi’ni, Cumhuriyetin Kazanımları’nı, Kurtuluş Savaşı’ nı, Atatürk’ü ve devrimlerini anlatıyor.Akşam Gazetesi için, “Son Üç Yüz Gün”, “Cumhuriyet’e Giden uzun İnce Yol”, “Büyük Taarruz” gibi diziler yazdı. “Kurtuluş Savaşı” Gazetesi’ni yayınladı.

Orhan Çekiç’in İlk Şiir kitabı “Prangalı Özlem”, 1972 yılında yayımlandı.

2007 yılında “İmparatorluktan Cumhuriyete Türk Kurtuluş Savaşı Belgeseli”, “Mondros’tan İstanbul’a”, “Samsun’dan Erzurum’a”,”Sivas’tan Ankara’ya” Cumhuriyet Kitapları tarafından yayınlandı.

“Ermeni Sorunu”, “ 19 Mayıs- Devrime İlk Adım”, “Rejimin Adı Cumhuriyet”,”Kaybettik: 10 Kasım” gibi belgesel gazeteler yayımlayan Orhan Çekiç EXPO TV’de, “Beni Hatırlayınız. Gazi Mustafa Kemal.” Programını 80 hafta süreyle hazırlayıp sundu. Çekiç ayrıca TEKNOLOJİ TELEVİZYONU’nda 60 hafta boyunca, “Konuşan Tarih” programını hazırladı ve sundu,

Orhan Çekiç T.C. Maltepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanlığını ve T.C. Maltepe Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.

Halen Gedik Üniversitesi Öğretim Üyesi,Mustafa Kemal Derneği Genel Başkanı, TÜMOD İstanbul Şubesi Başkanı ve Atatürkoloji Enstitüsü kurucusudur.

Orhan Çekiç evli , iki çocuk ve bir torun sahibi.