‘1915’in İstanbul Galası

 

“ERMENİ BELGELERİYLE 1915 BELGESELİ” İSTANBUL  GALASI YAPILDI

Yönetmenliğini Serkan Koç’un yapmış bulunduğu “Ermeni Belgeleriyle 1915 Belgeseli”’nin İstanbul galası, 15 Mayıs Cuma günü Feriye Sineması’nda yapıldı. Galaya çok sayıda sanat, siyaset, üniversite,  asker, medya ve iş dünyasından  davetlinin katılmış olduğu gözlendi.

CEMİL ÇİÇEK’TEN TEŞEKKÜR MESAJI

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geceye katılamadıkları için telgraf göndererek, yönetmen Serkan Koç’a,  hazırladığı belgesel için teşekkür ettiler.

Cemil Çiçek gönderdiği mesajda önemli bir noktaya değindi ve : “100 yıl önce yaşanan trajedinin içinden sadece Ermeni halkının yaşadığı acıyı yüceltmek, kasıtlı ayrımcılıktır.”dedi.

Tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer’in sunduğu gecede, açış konuşmasını İSTEK Vakfı Kurucusu Bedrettin Dalan yaptı.

BAŞBUĞ VE DALAN DA KATILDI

Dalan konuşmasında: “Türklerin Ermeni meselesi yoktur. Ermeni meselesi Batılıların uydurduğu bir meseledir.  Batılıların Ermeniler üzerinde oynadığı oyundur. Keşke Ermeni halkı bu oyunu fark edip de gözlerini açabilseler. Bu meselenin arkasındaki emperyalist devletleri görebilseler. O zaman zaten sorun ortadan kalkar.  Burada ne Ermeniler ne de Türkler gerçek anlamda suçludur. Gerçek anlamda suçlular, Osmanlı Devleti toprakları üzerinde bir Ermenistan kuracakları hayaliyle Ermenileri kışkırtıp, Müslümanların üzerine saldırtanlardır. Ey Batı, suçunu kabul et, Türkleri ve Ermenileri hâlâ kışkırtma. Çünkü hâlâ Türkiye’nin üzerinde aynı oyunlar oynanmakta.”

Galaya katılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbuğ, “Ermeni belgelerine dayanan 1915 belgeseli bugüne kadar Türkiye’de yapılan en güzel belgesel. Tam bir profesyonel iş yapılmış. Oyuncular ve konu anlatımı açılarından bence bu konuda bugüne kadar yapılan belgesellerin en iyisi” diye konuştu.

KATILIMCILAR

Galaya katılan diğer isimlerden bazıları şöyle:

“Prof. Dr. Justin McCarthy, Prof. Dr. Heath Lowry, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Ermeni asıllı Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Margarit Dikme, Vatan Partisi MKK Üyesi Ferit İlsever, Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Emekli Tuğamiral ve Aydınlık yazarı Türker Ertürk, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baç, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Y. Doç. Dr. Orhan Çekiç,  Emekli Büyükelçi Onur Öymen, İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Jale Özer, yazar Osman Şahin, yazar Şükrü Server Aya, Kaynak yayınları Genel yayın Yönetmeni Sadık Usta, gazeteciler Yazgülü Aldoğan, Rafet Ballı, Deniz Yıldırım.”

İMECE KÜLTÜRÜ

Gösterimin ardından “Ermeni Belgeleriyle 1915” belgeseline katkı sunan kişilerle, belgeselde yer alan konunun uzmanı akademisyen ve yazarlara, “Anadolu’nun imece kültürüne güvendik. Milyon dolarla üretilen yalanlara karşı, gerçek belgeler ve seferberlikle bu belgeseli hazırladık. Bu onurun parçası olduğunuz için sonsuz teşekkürler ” yazılı birer plaket verildi.

Öte yandan belgeselin  Avustralya’nın Sydney ve Melbourne kentlerinde de gösterileceği bildirildi.

PLAKET VERİLENLER :

Bedrettin Dalan

Prof. Dr. Heath Lowry

Prof. Dr. Justin McCarthy

Yrd. Doç. Dr. Orhan Çekiç

Tarihçi Yazar Şükrü Server Aya

Dr. Mustafa Ataç

Çevirmen Lale Akalın

İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Jale Özer

Yönetmen Zeynep Üstünipek

Melih Berk / Araştırmacı

İşadamı İbrahim Benli

Seher&Üstün Karabol (Feriye Sineması ve lokantasının sahibi)

İşadamı Adnan Kutman.

 

 

LondraPosta- Londra