19 Mayıs Bayramı maden karasında

Londra’da hüzün ve öfke dolu bir 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı. 


İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği (İADD) ve Türkiye Gençlik Birliği (İTGB) tarafından 18 mayıs günü yapılan Gençlik ve Spor bayramı kutlaması, ‘Soma’da yer altında ölen 301 işçimizin acısıyla birleşince ‘buruk’ bir anma töreni biçiminde yapıldı. 

Hepimiz madenciyiz
   
               


Başlarında madenci kaskı ve ellerinde Türk bayrakları ile Kuzey Londra’daki Newington Green Parkı’nda toplanan yurttaşlar, Londra’daki tek 19 Mayıs kutlamasında, Anadolu’nun Kurtuluş Günü’nde hüzünlü Anadolu ezgileri dinlediler ve Soma faciasına yol açan sorumluları protesto ettiler.
       


Sadece yas yetmez

Geçtiğimiz hafta Somada meydana gelen ve 301 Maden işçisinin yaşamına mal olan patlama ,tüm Dünya’da olduğu gibi İngiltere’de de hükümetin ağır ihmali nedeniyle bir ‘iş kazası’ olarak değil, ‘iş cinayeti’ olarak medya organlarında değerlendirildi. Ölen 301 madencimizin kanları ‘yeraltında’ iken, ihmal ve çıkarcılığı protesto edenyurttaşlarımıza polis ve hükümet tarafından yapılan saldırılar, yükselen tepkinin ikinci bir nedeni oldu. Yurttaşı yumruklayan Başbakan ve göstericiyi tekmeleyen müşaviri, artık İngiltere’de Türkiye iktidarınının bir ‘tanıtım’ aracı oldu. 18 Mayıs günü Newington Green Parkı’nda yapılan 19 mayıs kutlaması, bu nedenle gurur, yas ve öfkenin bir arada yaşandığı bir anma gününe dönüştü. İADD Başkanı Jale Özer

TGB İngiltere Temsilcisi Musa Ballıkaya ve İADD Başkanı Jale Özer yaptıkları konuşmalarda, ‘Günün bir yas günü olmadığını’ vurgulayarak, tıpkı 19 Mayıs 1919 günü başlayan Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi ‘birlik ve mücadele günü’ olduğunu vurguladılar. İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Jale Özer, ’19 Mayıs 1919 tarihinde başlayan Ulusal Kurtuluş Mücadelesi ile yıkılan ihanet ve teslimiyet rejiminin, yeniden kurulma girişimine karşı halkı mücadeleye çağırdı. Mustafa Kemal’in Amasya Tamimi’nde açıkladığı ‘milleti kendisinin kararlılığı ve mücadele azminin kurtaracağı’ açıklamasına işaret edenJale Özer; ‘Gerici eğitim sistemi, Emperyalistlere yapılan Taziye açıklamaları, Suriye’de savaş kışkırtıcılığı, yandaş şirket ve taşeron firmaların insafına terkedilen emekçilerimizin yaşamlarının tek bir bütünün parçaları olduğunu’ belirtti.

                     
TGB İngiltere Temsilcisi Musa Ballıkaya

             

LondraPosta / Londra

Telif hakkı saklıdır 2014! Kaynak gösterilmeden yazı, fotograf ve video kullanılamaz!